Antidekubitní matrace: Prevence proleženin a zlepšení spánku

 

Autor článku

Jiří Dostál

Výběr vhodné matrace, na které si skvěle odpočinete, je důležitý pro každého. Ve chvíli, kdy v posteli trávíte celé dny, je ale naprosto klíčový. Seniory nebo dlouhodobě ležící pacienty mohou trápit proleženiny, proto je vhodné se pro ně poohlédnout po antidekubitní matraci, která s prevencí proleženin může významně pomoci.

Obsah:

Co je to antidekubitní matrace a jak funguje

Antidekubitní matrace představují druh zdravotních matrací, které jsou navržené speciálně k prevenci a léčbě proleženin (tzv. dekubitů), které vznikají u osob dlouhodobě upoutaných na lůžko.

Dekubity jsou specifické defekty kůže, které vznikají působením nadměrného tlaku. Proleženiny mají typickou lokalizaci, takže jejich vznik lze nejen předvídat, ale je mu nutné především předejít – a právě výběr vhodné matrace hraje nezastupitelnou roli. Proto matraci proti proleženinám pořiďte raději preventivně ve chvíli, kdy ještě dekubity nevznikly. Mnohem snadnější je řešit tyto problémy dříve, než nastanou, místo složitého řešení problému.

Mezi hlavní vlastnosti matrací proti proleženinám patří:

  • rovnoměrné rozkládání tlaku na tělo pacienta,
  • minimalizace tření,
  • a tím také minimalizace mechanického poškození tkáně.

Právě díky tomu zajišťují antidekubitní matrace maximální stabilitu a komfort. Vědecké studie navíc zjistily, že speciální zdravotní matrace mohou významně snížit výskyt proleženin u rizikových pacientů oproti matracím standardně používaným v nemocnicích.

Jaký je rozdíl mezi pasivní a aktivní antidekubitní matrací

U matrací pro dlouhodobě ležící rozlišujeme dva hlavní druhy:

  • Pasivní antidekubitní matrace jsou vyrobeny ze studené pěny (často kombinují více druhů) a rovnoměrné rozložení váhy pacienta zajišťují speciální prořezy. Ty zároveň podporují cirkulaci vzduchu. Pasivní antidekubitní matrace jsou vhodné pro pacienty s nižším až středním rizikem vzniku dekubitů.
  • Aktivní antidekubitní matrace využívají vzduchové komory, které se střídavě nafukují a vyfukují pomocí kompresoru. Díky tomu zajišťují střídavé zatěžování a odlehčování jednotlivých částí těla pacienta, což podporuje prokrvení tkání a snižuje riziko vzniku proleženin. Aktivní antidekubitní matrace se doporučují pro pacienty se středním až vysokým rizikem vzniku dekubitů.
bulb

Jiří Dostál, expert na spánek z Vyspimese.CZ k tomu dodává:

„Při výběru vhodné matrace pro ležící pacienty se spolehněte nejen na recenze a zkušenosti jiných zákazníků, ale především na doporučení lékaře.“.

Kdy použít antidekubitní matraci

Pořízení antidekubitní matrace by měl zvážit každý, kdo má omezenou pohyblivost nebo tráví denně v posteli více než 12 hodin denně. Jedná se tak především o

  • pacienty po úrazech nebo operacích,
  • osoby v domácí nebo nemocniční péči,
  • lidi s neurologickými potížemi (např. Parkinsonova choroba nebo po mozkové mrtvici),
  • pacienty s chronickými chorobami (např. cukrovka nebo poruchy prokrvení).

Vhodné je také pořídit speciální matrace pro seniory, kteří mají pohybové obtíže případně jsou plně imobilní. Senioři mají také tenčí kůži, která je ke vzniku proleženin více náchylná.

Podle čeho vybírat antidekubitní matrace

Aby byla prevence proleženin opravdu účinná a spánek pohodlný, měli byste při výběru antidekubitní matrace zvážit několik kritérií.

  • Úroveň rizika vzniku dekubitů. Pro nízké riziko postačí pasivní antidekubitní matrace, pro lidi s vysokým rizikem vzniku proleženin jsou vhodnější aktivní dekubitní matrace.
  • Pohyblivost pacienta. Pokud pacient zvládne sám změnit polohu, stačí pasivní (statické) matrace, pro trvale imobilní pacienty jsou vhodné aktivní antidekubitní matrace, které mění polohu samy pomocí kompresoru.
  • Komfort a individuální snášenlivost. Někteří pacienti citlivěji reagují na hluk kompresoru a neustálý pohyb aktivní matrace jim může být nepříjemný.
  • Hmotnost pacienta. Stejně jako jiné druhy matrací i ty proti proleženinám jsou určené pro různé váhové kategorie. Většina antidekubitních matrací udává hmotnost do 130 kg, ale na trhu najdete i matrace s nosností 150 kg.
  • Hygienické vlastnosti a snadná údržba. U dlouhodobě ležících pacientů může hrozit i častější riziko znečištění matrace, proto je vybírejte takovou, která má pratelný a snadno snímatelný potah.
bulb

Jiří Dostál, expert na spánek z Vyspimese.CZ k tomu dodává:

Ochránit matraci a prodloužit její životnost můžete i pomocí chráničů matrace. Ty mívají vodonepropustnou úpravu, mohou obsahovat antibakteriální stříbro a navíc nemění účinky matrace.“.

Ceny antidekubitních matrací se pohybují od několika tisíc až do jejich desítek – na jejich pořízení ale přispívají i některé zdravotní pojišťovny, pokud lékař matraci předepíše.

Certifikované antidekubitní matrace

Všechny zdravotní matrace, které jsou prodávané v České republice, by měly mít certifikát, které potvrzují, že je výrobek bezpečný a vyrobený z kvalitních materiálů.

Základním certifikátem je prohlášení o shodě CE, které dokládá, že výrobek splňuje požadavky evropské legislativy. Pro zdravotnické prostředky, včetně matrací, je toto označení povinné.

O zdravotní nezávadnosti materiálů dobře vypovídá certifikace Öko-Tex Standard 100, která zaručuje, že je matrace bezpečná pro lidské zdraví. Kromě textilních materiálů se u zdravotních matrací testují i další části jádra a potahů. Tyto certifikáty vydávají přední evropské testovací laboratoře ve spolupráci s AJA, UKAS, LGA a Dupont.

Nejspolehlivějším vodítkem při výběru kvalitní zdravotní matrace je potom „zlatá pečeť“, neboli certifikát Medical Device Class 1 (Zdravotnický prostředek třídy I). Tato certifikace potvrzuje, že matrace splňuje přísné evropské normy pro zdravotnické prostředky. Produkty s tímto označením jsou navíc registrovány jako zdravotnické pomůcky, a proto mohou být prodávány se sníženou sazbou DPH. V našem obchodě jsou to například zdravotní matrace Magniflex.

Péče o antidekubitní matraci – jak ji čistit a udržovat

Aby matrace pro ležící pacienty plnila svou funkci dobře a dlouhou dobu, měli byste také věnovat dostatečnou pozornost její údržbě a případnému čištění.

Pro pravidelné čištění matrace používejte vlhký hadřík, případně desinfekční ubrousek. Existují dokonce speciální jemné čistící prostředky, určené přímo pro zdravotnický materiál. Naopak se vyhněte agresivní chemii, jako jsou bělidla nebo rozpouštědla, protože by mohla poškodit pěnu, ze které je antidekubitní matrace vyrobená.

Většina matrací proti proleženinám má potah, který můžete snadno sundat a vyprat v pračce. Doporučuje se praní na 60 °C, při kterém zničíte viry a bakterie – vždycky ale zkontrolujte pokyny výrobce na štítku, abyste potah nepoškodili.

U aktivních antidekubitních matrací čas od času také zkontrolujte vzduchové komory, jestli nejsou prasklé, zdeformované nebo špatně těsní. Dobrá zpráva je, že většina antidekubitních matrací nabízí možnost některé části vyměnit, proto při poškození kontaktujte výrobce.

Nezapomínejte ani na kontrolu samotného kompresoru. Ventil a filtr udržujte bez prachu, pravidelně kontrolujte také kabely a zástrčky.

Jak správně kombinovat matraci s postelí a roštem

Požadovaný účinek antidekubitní matrace podpoříte také volbou správné postele a roštu.

Obecně antidekubitní matrace potřebují pevný podklad nebo laťkový rošt, který zajistí jejich stabilitu. Naopak nevhodné jsou pružné lamelové rošty a rošty, které mají velké rozestupy mezi jednotlivými lamelami nebo latěmi. Matraci pro ležící pacienty nejlépe podpoří polohovací rošt, který je dalším způsobem, jak předejít proleženinám. Samotný rošt může mít ruční i automatické polohování a hodí se pro všechny, kdo si chtějí užít komfortní odpočinek.

Mezi funkční zdravotní pomůcky pro ležící pacienty patří také pečovatelská lůžka s kolečky, zvýšenými postranicemi a výškově nastavitelným rámem. Právě tyto prvky usnadňují dlouhodobou péči. Naopak méně vhodné jsou klasické postele, ale pro krátkodobě ležící pacienty a pasivní antidekubitní matrace je lze použít také.

Při pořizování aktivní antidekubitní matrace vezměte na vědomí, že matrace potřebuje kolem sebe dostatek místa pro svůj vlastní pohyb i pro kompresor.

Další způsoby, jak předejít proleženinám

Matrace pro pacienty s dekubity nejsou jedinou možností, jak předejít proleženinám. Podle lékařů je nejdůležitější správné polohování, pomoci mohou i vhodné polohovací pomůcky, jako například podpěry končetin. Pro podporu krční páteře doporučujeme zvolit anatomický polštář. Ten je vhodný nejen pro dlouhodobě ležící pacienty, ale pro všechny, kdo si chtějí dopřát spánek bez bolesti.

Zdroje:

Autor článku

Jiří Dostál

Mohlo by vás zajímat