
Jiří Dostál
Na břiše, na zádech, na boku, v objetí i každý sám… Poloha při spánku vám přinese pohodlí k odpočinku, ale může mít i zásadní vliv na vaše zdraví. Bolí vás za krkem nebo máte problémy s trávením? Možná i tady je na vině špatná spánková poloha. Jak to tedy všechno funguje a měli byste se přinutit spát na zádech?
Obsah:
- Spánek na zádech
- Spánek na levém boku
- Spánek na pravém boku
- Spánek na břiše
- Partnerské spánkové polohy
- TOP poloha na spánek v těhotenství
- Spánková poloha a osobnost
- Spánková poloha a vzhled
- Jak změnit spánkovou polohu
Která je nejlepší poloha pro spánek?
Spánkové polohy jsou stejně rozmanité jako lidé samotní – každému z nás vyhovuje něco jiného. Proto se nedá jednoznačně říct, které poloha při spánku je obecně nejlepší. Co ale říct můžeme je to, že vaše spánková poloha má vliv na kvalitu spánku a to především ve chvíli, kdy ovlivňuje dýchání.
Proto je dobré vědět, v jaké poloze při spánku trávíte nejvíce času, abyste tomu mohli přizpůsobit také výběr matrace nebo vhodného polštáře.
Spánek na zádech
Poloha při spánku, kdy ležíte na zádech, s nohama volně položenýma nebo mírně skrčenýma, může být velmi pohodlná. Ruce při spánku na zádech leží volně podél těla, ale mohou být také založené na břiše nebo zvednuté k hlavě (tzv. poloha hvězdice).
Spánek na zádech má řadu benefitů: umožňuje vám volně dýchat, matrace slouží jako podpora zad a může tak zmírnit bolest bederní páteře. Jestli vás trápí otoky nohou, podložte si při spánku na zádech kotníky polštářem tak, aby byly výše než hlava. Naopak se spánku na zádech vyhněte, pokud máte potíže s chrápáním nebo se vám špatně dýchá.
Doporučení pro výběr matrace: středně tvrdá matrace s dobrou oporou v bederní oblasti
Doporučení pro výběr polštáře: středně vysoký
Spánek na levém boku
Spánek na boku patří k nejoblíbenějším spánkovým polohám vůbec. Ať už si vyberete pravou nebo levou stranu, spánek na boku pomáhá odbourávat toxiny a také drží páteř v přirozeně rovné poloze, takže může pomoci odbourat bolesti krční páteře.
Spánek na levém boku může také poskytnout úlevu od příznaků pálení žáhy, protože žaludek a jícen jsou vůči sobě v nejlepší poloze pro snížení refluxu a celkové zlepšení trávení.
Doporučení pro výběr matrace: zónová matrace s měkčí oblastí pro ramena a boky
Doporučení pro výběr polštáře: vyšší, pevnější nebo anatomicky tvarovaný polštář
Spánek na pravém boku
Mezi výhody spánku na pravém boku patří to, že může snižovat aktivitu nervového systému. Neví se, proč tomu tak je, ale pravý bok patří mezi nejlepší polohy pro spánek, pokud trpíte depresí nebo úzkostmi.
Snížená aktivita nervového systému během spánku na pravém boku může vést také ke snížení krevního tlaku a srdeční frekvence. To může být obzvláště užitečné pro lidi s kardiovaskulárním onemocněním. Některé výzkumy dokonce naznačují, že lidé s přibývajícím věkem přirozeně tíhnou ke spánku na pravé straně. Předpokládá se, že se jedná o automatický mechanismus pro kontrolu srdeční frekvence a krevního tlaku, který chrání stárnoucí srdce.
Doporučení pro výběr matrace: zónová matrace s měkčí oblastí pro ramena a boky.
Doporučení pro výběr polštáře: vyšší, pevnější nebo anatomicky tvarovaný polštář.
[banner-1]
Spánek na břiše
Jestli od nějaké spánkové polohy odborníci odrazují, je to spánek na břiše. Tím hlavním důvodem je, že nerespektuje přirozené zakřivení páteře a vyvíjí nadměrný tlak na bederní páteř.
Na druhou stranu může spánek na břiše zlepšovat dýchání a také potíže s chrápáním. Proto se tato poloha při spánku doporučuje těm, kdo mají plicní onemocnění – gravitace totiž pomáhá dostat plíce do polohy, která usnadňuje jejich nafukování při dýchání.
Doporučení pro výběr matrace: tvrdší matrace s prodyšným povrchem
Doporučení pro výběr polštáře: velmi nízký nebo žádný
Partnerské spánkové polohy
Ano, každý z nás je jiný a každý může preferovat jinou spánkovou polohu. Spánek ve dvou vám umožní užít si opravdovou blízkost a zároveň si dobře odpočinout.
Pokud spíte zády k sobě, s kontaktem zad nebo bez něj, značí to především vzájemnou bezpečnost a také to, že si dopřáváte dostatek osobního prostoru a nezávislosti. Při této poloze se také méně rušíte a můžete si opravdu kvalitně odpočinout.
Mezi velmi intimní pozice patří tzv. lžičky, kdy jeden druhého objímá zezadu. Tato poloha při spánku dodává pocit ochrany a blízkosti, ať už spíte v těsném nebo volnějším objetí.
[banner-2]
Spánek tváří v tvář s dotykem nebo bez něj symbolizuje potřebu emočního spojení a také intimní a oboustranný kontakt. Páry, které spí s propletenýma nohama, takto vyjadřují emocionální i sexuální propojenost.
Oblíbená je rovněž poloha při spánku, kdy si jeden opře hlavu o hruď nebo rameno toho druhého. Ukazuje to na spolehlivost, ochranu a hlubší emoční pouto.
Nejlepší poloha při spánku v těhotenství
Zdravý spánek během těhotenství je velmi důležitý, aby žena byla v dostatečné psychické pohodě. Těhotenství také zvyšuje zátěž páteře, proto hledejte takovou spánkovou polohu, která uleví od bolestí zad.
Nejlepší poloha pro spánek je ta na boku, spánek na levém boku navíc zlepšuje průtok krve a funkci ledvin. Kromě toho také snižuje pálení žáhy, které trápí v těhotenství řadu žen.
Tip: Pro pohodlnější spánek během těhotenství si řada žen oblíbila kojící polštář. Tato pomůcka se hodí nejen při kojení, ale pomůže vám také zaujmout příjemnou polohu při spánku s rostoucím bříškem.
Spánková poloha a osobnost
Mezi časté mýty o spánkových polohách patří také to, že vyjadřují naši osobnost.
Například lidé, kteří spí v tzv. fetální poloze, tedy na boku v poloze plodu, jsou prý na pohled trvdí, ale uvnitř citliví a plaší. Pokud rádi spíte na zádech s rukama podél těla, jste prý rezervovaní a nároční na sebe i své okolí. Naopak ruce u hlavy značí vstřícnost, ochotu pomoci a schopnost dobře naslouchat.
Toto samozřejmě nejsou žádná vědecky podložená fakta. Co ale vědecky podložené je, je souvislost mezi spánkem a stresem, který samozřejmě ovlivňuje naše chování a psychickou pohodu. Nedostatek spánku může vést k depresi, úzkostem, ale také k rozvoji Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
Spánková poloha a vzhled
Vaše oblíbená spánková poloha může dokonce ovlivnit váš vzhled – konkrétně zdraví pleti nebo množství vrásek.
Pro tvorbu vrásek v obličeji nebo dekoltu je nejhorší spánek na břiše nebo na boku – a pozor, spánkové vrásky jsou často trvalejší než ty mimické! Spánek na břiše také může způsobovat otoky pod očima a v obličeji a pleť může ráno vypadat unaveně.
Spánková poloha a vzhled a držení těla spolu také souvisí. Dlouhodobé spaní na břiše může vést k nepřirozenému pokřivení páteře a špatnému držení těla.
Jak změnit spánkovou polohu
Může se stát, že vám během let vaše oblíbená spánková poloha přestane vyhovovat. Na vině mohou být bolesti zad, pálení žáhy nebo chrápání či spánková apnoe. V takovém případě může být vhodné spánkovou polohu změnit.
[banner-3]
- Použijte polštáře a jiné bariéry, které vás navedou do správné polohy.
- Změňte matraci nebo polštář, který je pro novou polohu při spánku pohodlnější.
- Usínejte ve správné pozici.
- Buďte důslední, změna obvykle trvá 2 – 4 týdny.
Při změně spánkové polohy vám může pomoci také pravidelný režim nebo relaxace před spaním.
zdroje:
- Which side to sleep on: What to know
- 12 Tips for Better Sleep Hygiene
- How to Sleep During Pregnancy: Sides, Stomach, and Back
- What Is the Best Sleeping Position?
- The Role of Cortisol in Chronic Stress, Neurodegenerative Diseases, and Psychological Disorders
- Does Your Sleeping Position Reflect Your Mental Health?
- Sleeping on Your Stomach: Bad, Good, or a Bit of Both
- Factors Influencing Sleep Quality and Effects of Sleep on Hypertension | Sleep and Vigilance
- Side Sleeping: Which Side Is Best?
- Best and Worst Sleep Positions for Health Conditions
