Správný polštář = lepší spánek: Kompletní průvodce výběrem

Autor článku

Jiří Dostál

Každý z nás touží po dokonalém nočním odpočinku, kdy se ráno vzbudí plný energie a s dobrou náladou. Náš spánek ovlivňují i maličkosti – nezáleží jen na dobře zvolené matraci nebo optimální teplotě v ložnici, ale také na výběru správného polštáře. Jenže jak vybrat polštář, na kterém se vypíte „do růžova“?

Obsah:

Zdravotní benefity správného polštáře


Správný polštář poznáte celkem jednoduše podle toho, že vás nikde nic nebolí a vy ráno vstáváte odpočatí. Ten nejlepší polštář poskytne oporu páteři a udrží ji ve správné poloze během spánku. Díky tomu se vyhnete bolesti hlavy, bolesti krční páteře a dokonce můžete i snížit riziko chrápání.

Vhodný polštář na spaní se přizpůsobí vašim individuálním potřebám, respektuje vaši oblíbenou polohu při spánku i nejrůznější alergie. 

Jiří Dostál, expert na spánek z Vyspímese.CZ, k tomu dodává: „Zvyknout si spát na novém polštáři může chvíli trvat. Nebojte se proto starý a nový polštář střídat, přechod tak bude jednodušší.“

Jak vybrat polštář, na kterém si opravdu odpočinete


Polštáře na spaní mají různé parametry, ve kterých se liší. Jedná se především o rozměry, o výšku, tvrdost, o tvar nebo o materiál výplně. O tom nejlepším polštáři právě pro vaše potřeby vám pomohou rozhodnout následující otázky:

  • V jaké poloze nejčastěji a nejraději spíte? Je totiž veliký rozdíl, jestli strávíte většinu noci na břiše nebo na zádech.
  • Trápí vás často bolesti za krkem? Dostatečná opora páteře je základním parametrem, jak vybrat polštář.
  • Máte nějaké zdravotní potíže? Ať už se jedná o alergie (např. na prach nebo na peří) nebo o obtíže spojené s pohybovým aparátem, správný polštář vám uleví.
  • Potíte se během spánku? Pokud ano, určitě zvolte polštář na spaní, který je dobře prodyšný.
  • Jak snadno se polštář udržuje? Na trhu najdete řadu polštářů, které lze prát v pračce, některé materiály ale vyžadují ruční čištění.

Nejlepší polštář proti bolesti krku podle spánkové polohy

Opravdu spolehlivým vodítkem, jak vybrat polštář, je poloha, ve které nejčastěji spíte.

  • Správný polštář pro spánek na břiše je měkký a nízký, aby se dobře přizpůsobil vašemu tělu a nekřivil krční páteř. Tento typ je skvělý také jako polštář pro děti.
  • Ideální výška polštáře při spaní na boku odpovídá přibližně výšce vašeho ramene – nejlepší polštář je tedy vyšší, pevnější a tvrdší. Vhodné jsou také anatomicky tvarované polštáře, které mají esovité prohnutí, což zajišťuje optimální podporu páteře.
  • Nejlepší polštář na spaní na zádech je vyšší a středně měkký, díky tomu si snadno vytvoříte důlek na temeno hlavy, ale zároveň podepřete krční páteř. I při spaní na zádech využijete tvarovaný ortopedický polštář.


„Pokud během noci polohy často střídáte, je nejlepší zvolit střední cestu – tedy středně měkký a středně vysoký polštář. Ideální jsou ty z paměťové pěny, které se přizpůsobí vašim aktuálním potřebám,“ přidává svůj tip Jiří Dostál, expert na spánek z Vyspímese.CZ.

Doporučené rozměry polštáře


Při výběru polštáře hraje svou roli také jeho velikost. Nejčastěji prodávaným rozměrem polštáře je 70 × 90 cm, ten je ale pro většinu lidí příliš velký. Správný polštář by měl poskytovat oporu hlavě a krku, ale neměl by zasahovat pod ramena, protože to způsobuje další nežádoucí zakřivení páteře.

Doporučené rozměry polštáře jsou tak o něco menší, konkrétně 50 × 70 nebo 40 × 60 cm. A mimochodem, pokud máte s partnerem mezi sebou větší výškový rozdíl, nebraňte se tomu pořídit si každý jinak velký polštář. Možná vám to trochu zkomplikuje nákup hezky ladícího povlečení, na druhou stranu za kvalitní spánek to stojí.

Výběr polštáře podle materiálu


Dalším důležitým kritériem, jak vybrat polštář, je materiál jeho výplně. Ty mohou být přírodní nebo syntetické a samozřejmě ovlivňují také tvrdost polštáře.

  • Peří a prachové peří. V minulosti velmi oblíbená a můžeme říct, že i nejklasičtější výplň. Jeho výhodou je, že se dobře tvaruje, péřové polštáře patří k těm měkčím a dobře se přizpůsobí. Zároveň ale takové polštáře rychleji ztrácí svůj tvar, je nutné je často větrat a nejsou vhodné pro alergiky.
  • Duté vlákno. Jeden z nejčastějších syntetických materiálů pro výrobu polštářů. Jsou to cenově dostupné prodyšné polštáře, vhodné pro alergiky a snadno je vyperete v pračce. Jejich nevýhodou je kratší životnost a také se hůře přizpůsobí tvaru vašeho těla, než polštáře z paměťové pěny.
  • Paměťová pěna. Oblíbený materiál pro výrobu anatomických polštářů, protože se skvěle přizpůsobí tvaru vašeho těla. Pokud hledáte nejlepší polštář proti bolesti krku, sáhněte právě po tom z paměťové pěny. Jeho nevýhodou je však menší prodyšnost, takže se nehodí pro ty, kdo mají větší problémy s pocením.
  • Latex. Ideální jako polštář pro alergiky. Jedná se o velmi pružný a odolný materiál, který dobře odvádí vlhkost a překvapí vás dlouhou životností. Nevýhodou může být vyšší tvrdost polštáře a také vyšší pořizovací cena.

Existují samozřejmě i další materiály, které se používají pro výrobu polštářů na spaní. Přírodní a ekologickou variantu představují polštáře z pohankových slupek nebo vlny. Pro tužší polštáře se zaměřte na PUR pěnu, která poskytne větší oporu než klasická paměťová pěna.

Pozor, dekorační polštáře používají jako výplň často drobné kuličky nebo drcenou paměťovou pěnu a jako polštáře na spaní jsou nevhodné.

Zdravotní polštář - vyplatí se?

Největším rozdílem mezi anatomickým a klasickým polštářem je jejich tvar. Zatímco klasický polštář je nejčastěji prostě obdélník, anatomické polštáře bývají tvarované tak, aby poskytly optimální podporu krční páteři. Zdravotní polštáře se tak vyplatí zejména lidem, které trápí časté bolesti hlavy a krční páteře, těm, kdo mají sedavé zaměstnání nebo problémy se spánkem.

Zdravotní polštář většinou vyžaduje vyšší počáteční investici, ale kvalitní polštář vám zároveň zajistí kvalitní odpočinek, což se rozhodně vyplatí. Vědecké studie totiž ukazují, že správný výběr polštáře, který poskytne dostatečnou oporu krční páteři mohou účinně snížit bolesti zad i hlavy.

Výběr polštáře podle matrace

Málo se o tom mluví, ale na výběr správného polštáře má vliv i to, na jaké matraci spíte. Společně totiž tvoří celek, který určuje polohu těla během spánku.

Tvrdší matrace méně „povolí“ pod váhou těla, a proto vyžadují vyšší polštář, aby vyplnil prostor mezi hlavou a matrací a zachoval přirozené zakřivení krční páteře – zvlášť pokud spíte na boku. Naopak měkčí matrace se více přizpůsobí tělu, které se do ní částečně zaboří, a tudíž potřebuje nižší polštář, aby hlava nebyla příliš vyvýšená.

Nevhodná kombinace polštáře a matrace může vést k napětí v oblasti krku a zad nebo ke špatnému prokrvení během spánku. S novou matrací se tak vyplatí i pořídit si nový polštář.

Abyste si byli svým výběrem jistí, doporučujeme navštívit prodejnu, kde vám odborníci zodpoví všechny otázky a vy si vybranou kombinaci také můžete vyzkoušet.

Jak pečovat o polštář a kdy vyměnit starý za nový

Když už jste věnovali tolik času výběru toho nejlepšího polštáře, neměli byste zanedbávat ani péči o něj. Prodloužíte tak jeho životnost a sobě zajistíte kvalitnější spánek.

  • Polštář pravidelně větrejte. Každý den po probuzení polštář protřepejte, abyste ho zbavili vlhkosti a vrátili mu správný tvar. Pravidelné větrání na čerstvém vzduchu také pomáhá snížit množství roztočů a bakterií.
  • Polštáře otáčejte a střídejte strany. Opotřebení bude rovnoměrnější a navíc prodloužíte životnost výplně. Některé polštáře také mají z každé strany odlišný materiál, který je vhodný pro léto nebo naopak zimu.
  • Používejte ochranný potah. Polštář lépe ochrání nepropustný nebo hypoalergenní potah, který zabrání pronikání potu, vlhkosti a prachu.
  • Dodržujte pokyny výrobce. Při péči o polštář si nezapomeňte přečíst informace uvedené na výrobku – některé polštáře můžete vyprat v pračce, další vyžadují jiný způsob čištění. Vždycky ale polštář dobře usušte, aby nezplesnivěl.

A jak často tedy měnit polštář? Obecně se doporučuje každé 2 – 3 roky, protože i ten nejlepší polštář časem ztrácí oporu a mohou se v něm hromadit roztoči. 

Zdroje:

Autor článku

Jiří Dostál